
Kartka z kalendarza. 23 IV 1937 – Ustanowienie Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada każdego roku obchodzimy uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. Warto jednak przypomnieć, kiedy święto to powstało. Sam wybór daty wzbudzał, bowiem wielkie kontrowersje. Polska niepodległość rodziła się, bowiem w bólach i wieloetapowo. Decyzja z 23 kwietnia 1937 na długo wpłynęła na polski kalendarz świąt państwowych.
Kiedy świętowano niepodległość przed 1937 rokiem?
W okresie miedzy 1919 a 1936 rokiem obchody upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę odbywały się w pierwszą niedzielę po 11 listopada, kiedy reszta kontynentu świętowała koniec wojny światowej. Wraz z przewrotem majowym charakter obchodów przybrał zdecydowanie militarny charakter. Od listopada 1926 roku tego dnia świętowano podczas defilady, a dla pracowników urzędów państwowych dzień ten stał się dniem wolnym od pracy. 11 listopada 1932 roku odsłonięto w Warszawie Pomnik Lotnika, ale wciąż świętowanie nie było oficjalnym świętem państwowym. Ścierały się różne koncepcje. Ostatecznie sanacyjny rząd chciał połączyć w jednej dacie rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, uhonorować Piłsudskiego i upamiętnić odzyskanie niepodległości. Ostatecznie uchwała z 23 IV 1937 zakończyła spory.
Nie koniec kłopotów
Świętowano dwukrotnie do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Podczas okupacji nie wolno było świętować. Próby uczczenia niepodległości mogły się skończyć tragicznie dla celebrujących zarówno w niemieckiej, jak i sowieckiej części okupowanego kraju. W okresie PRL święto było zniesione. Jego podziemne obchody były swego rodzaju antykomunistycznymi manifestacjami. Święto przywrócono 15 II 1989 roku. Wróciło do kalendarza świąt państwowych i od tej chwili cieszy się należną mu estymą.