Kartka z kalendarza. 23 IV 1937 – Ustanowienie Narodowego Święta Niepodległości

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

11 listopada każdego roku obchodzimy uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. Warto jednak przypomnieć, kiedy święto to powstało. Sam wybór daty wzbudzał, bowiem wielkie kontrowersje. Polska niepodległość rodziła się, bowiem w bólach i wieloetapowo. Decyzja z 23 kwietnia 1937 na długo wpłynęła na polski kalendarz świąt państwowych.

Kiedy świętowano niepodległość przed 1937 rokiem? ​

W okresie miedzy 1919 a 1936 rokiem obchody upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę odbywały się w pierwszą niedzielę po 11 listopada, kiedy reszta kontynentu świętowała koniec wojny światowej. Wraz z przewrotem majowym charakter obchodów przybrał zdecydowanie militarny charakter. Od listopada 1926 roku tego dnia świętowano podczas defilady, a dla pracowników urzędów państwowych dzień ten stał się dniem wolnym od pracy. 11 listopada 1932 roku odsłonięto w Warszawie Pomnik Lotnika, ale wciąż świętowanie nie było oficjalnym świętem państwowym. Ścierały się różne koncepcje. Ostatecznie sanacyjny rząd chciał połączyć w jednej dacie rocznicę zakończenia I Wojny Światowej, uhonorować Piłsudskiego i upamiętnić odzyskanie niepodległości. Ostatecznie uchwała z 23 IV 1937 zakończyła spory.

Nie koniec kłopotów

Świętowano dwukrotnie do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Podczas okupacji nie wolno było świętować. Próby uczczenia niepodległości mogły się skończyć tragicznie dla celebrujących zarówno w niemieckiej, jak i sowieckiej części okupowanego kraju. W okresie PRL święto było zniesione. Jego podziemne obchody były swego rodzaju antykomunistycznymi manifestacjami. Święto przywrócono 15 II 1989 roku. Wróciło do kalendarza świąt państwowych i od tej chwili cieszy się należną mu estymą.

Skip to content