Kartka z kalendarza. 23 kwietnia – kampania bałkańska, kapitulacja Grecji
W kwietniu 1941 roku sytuacja na Bałkanach była już jasna. Państwa Osi skutecznie zablokowały umacnianie się pozycji wojsk brytyjskich poprzez agresywną politykę wobec Jugosławii i Grecji. 23 IV 1941 roku doszło do podpisania aktu kapitulacji wojsk greckich.
Bezpośrednią przyczyną uderzenia Niemiec na Bałkany były niepowodzenia armii włoskiej w walce z Grecją i obawa przed wykorzystaniem jej terytorium do ataku na pola roponośne w Rumunii. Ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Rzeszy. Rosło też zainteresowanie Wielkiej Brytanii dostępem do portów tego kraju.
Operacje na Bałkanach
Wobec powyższego, III Rzesza zaczęła w lutym przygotowania do agresji na Grecję. W pierwszej kolejności udało się Niemcom przekonać do współpracy Bułgarię, która sformalizowała „związek” z III Rzeszą 1 III 1941. Wojska brytyjskie wylądowały w Grecji 7 III, co nieco zaskoczyło Niemców. Wyparcie Brytyjczyków z Grecji zostało opóźnione przez zmianę nastawienia, dotąd proniemieckiej, Jugosławii, gdzie pod koniec marca doszło do puczu zwolenników państw zachodnich. Na czele jugosłowiańskiego państwa stanął król Piotr II otoczony osobami negatywnie nastawionymi do III Rzeszy. W związku z zaistniałą sytuacją Niemcy musieli jeszcze uwzględnić w swoich planach agresję na Jugosławię. Wojna wybuchła 6 IV 1941 roku. Operacje wojskowe na Bałkanach Wehrmacht prowadził pod kryptonimem Marita w towarzystwie armii Węgier i Włoch. Sojusznicy Niemiec widzieli w wojnie okazję do terytorialnych zdobyczy i rozstrzygnięcia starych, powersalskich sporów.
Wojska niemieckie błyskawicznie parły przez Jugosławię. Państwo to skapitulowało 17 IV. Armia grecka stawiała opór agresorom. Wobec Włochów zdobyła się nawet na ofensywę w Albanii, która jednak przerodziła się w odwrót wobec rozpadu armii jugosłowiańskiej i odsłonięcia się greckiego frontu z północy. Brytyjczycy już 20 III podjęli decyzję o ewakuowaniu Korpusu Ekspedycyjnego z kontynentu na Kretę i do Egiptu.
Akt Kapitulacji
Dokument, choć było to możliwe wcześniej, został podpisany 23 IV ze względu na presję Włoch by całe odium zwycięstwa nie spłynęło tylko na Wehrmacht, który faktycznie zdominował bałkański teatr działań wojennych. Kapitulacja Grecji nie była faktycznym końcem walk na jej terytorium.
Wprawdzie wojska greckie były całkowicie obezwładnione, ale brytyjski korpus ekspedycyjny wciąż walczył i ostatnie walki z Brytyjczykami na kontynencie były prowadzone do końca miesiąca. Niemcy wkroczyli do Aten 27 IV. Przed Niemcami stanęło jeszcze wzywanie w postaci próby likwidacji wojsk brytyjskich na Krecie. Operacja „Merkury” zrealizowana przez Niemieckich spadochroniarzy 20 maja wyznaczała faktyczny koniec obecności brytyjskiej w Grecji.
Fot. Działania wojskowe w Grecji, Bundesarchiv, Bild 101I-163-0319-07A / Bauer / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en, via Wikimedia Commons