Autor: Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 24 VIII 1185 – Normanowie zdobywają Saloniki

Podziel się tym wpisem:

Wojny Cesarstwa z wojowniczymi Normanami były jednymi z najintensywniejszych konfliktów zbrojnych prowadzonych przez Cesarstwo w XI i XII stuleciu. Walki toczyły się w różnych rejonach Morza śródziemnego. Wojsko cesarskie odpierało ataki najeźdźców z północy jednak postępujący rozkład państwa nie sprzyjał obronie granic. Dynastia Komnenów nie radziła sobie z wieloma problemami. Mimo wielowiekowego oporu Konstantynopola wobec islamskich wojsk kalifatu sympatia „Zachodu” odwracała się od Cesarstwa. Normanowie sprytnie to wykorzystywali i chcieli trwale podporządkować sobie Cesarstwo.

Andronik I Komnen

Rozkładu państwa nie mógł też powstrzymać Andronik I Komnen (1183 – 1185). Mimo iż w młodości walczył z Turkami i sprawnie orientował się w sprawach bałkańskich to koncentrował się głównie na polityce wewnętrznej. Jego rygorystyczna polityka fiskalna i terror wobec arystokracji nie przynosiły mu popularności w stolicy. Był nienawidzony przez arystokratów. Dość powszechnie nielubiany nawet przez swoich własnych krewnych musiał stawić czoła licznym wrogom zewnętrznym. W siłę rosły Węgry i Serbia a po bizantyjskie ziemie znowu wyprawili się Normanowie.

Inwazja Normanów i upadek Salonik

Wiosną 1185 roku Normanowie znowu wyprawili się na Cesarstwo. Zaatakowali Dyrrachium, które zdobyli i złupili. Z sukcesami zdobyli wyspy Korfu i Kefalinie. Wojska Normańskie atakowały Bizantyjczyków z takim zapałem, że już 6 sierpnia Normanowie dotarli do Salonik. Rozpoczęło się oblężenie. Po dziewięciu dniach Normanowie ściągnęli pod miasto flotę i rozpoczęli ostrzał ze swoich okrętów. Obroną Salonik dowodził Dawid Komnen, który starał się uchronić miasto przed upadkiem jednak robił to nieudolnie. 24 sierpnia Normanowie zdobyli miasto. Tym sposobem jedno z największych miast ówczesnego Cesarstwa wpadło w ręce wroga. Miasto pozostało we władaniu Normanów do jesieni 1185 kiedy to zostali wygnani z kontynentalnej części Cesarstwa przez wojska Izaaka II.

Skip to content