Kartka z kalendarza. 26 marca – Adrianopol wpada w ręce Bułgarów

Podziel się tym wpisem:

Od jesieni 1912 roku Państwa zrzeszone w ramach sojuszu państw bałkańskich walczyły z Turcją. I Wojna Bałkańska trwała od 8 października 1912 roku do 30 maja 1913 roku. Państwa sojuszu walczące przeciwko Osmanom to Bułgaria, Czarnogóra, która formalnie była inicjatorem wojny, Grecja i Serbia. Państwa bałkańskie chciały odzyskać terytoria zamieszkałe przez ich pobratymców, a które to od czasów wielkich osmańskich podbojów u schyłku średniowiecza były częścią Turcji.

Państwa bałkańskie, mimo iż były zdecydowanie mniejsze od swojego przeciwnika to jednak bez większego kłopotu mogły skutecznie zadawać dotkliwe ciosy wrogowi, ze względu na dobre morale i wyposażenie swoich wojsk. Dla koalicjantów znaczącym wsparciem było wykorzystanie floty greckiej – słynącej z nowoczesnych okrętów, serbskiej artylerii wyposażonej w działa dużego kalibru służące do burzenia umocnień, a także znakomicie wyposażona piechota bułgarska, która mogła liczyć na wsparcie nowoutworzonego w tym kraju lotnictwa.

Jednym z ważniejszych miast Osmanów w europejskiej części imperium był Adrianopol – starożytne miasto znane z kart historii, jako miejsce katastrofalnej klęski wojsk rzymskich cesarza Walensa z Gotami wodza Fritigerna 9 sierpnia 378 roku. Miasto było silnie ufortyfikowane przez Turków z pomocą niemieckich instruktorów. Adrianopol był twierdzą otoczoną przez trzy pierścienie fortyfikacji. Jego załogę stanowiło prawie siedemdziesiąt tysięcy ludzi wyposażonych w trzysta czterdzieści dział.

Wojna obnażyła słabość Imperium Osmańskiego

Wojska bałkańskich sojuszników dotarły pod Adrianopol już w październiku 1912 roku. Oblężenie zaczęło się 29 października 1912 roku. W listopadzie Bułgarzy byli już w posiadaniu wzgórza umożliwiającego dokładne kierowanie ogniem. Zima mocno osłabiła siły broniących się Turków. W lutym 1913 roku miasto i fortyfikacje przysypane były grubą warstwą śniegu. Z pomocą Bułgarom przyszli Serbowie uzbrojeni w ciężkie haubice. Ostrzał artylerii bułgarskiej i serbskiej nadwyrężał fortyfikacje Turków. 24 marca 1913 roku Bułgarzy przełamali obronę Osmanów. Miasto skapitulowało 26 marca 1913 roku o 13.00.  

Zwycięstwo bułgarsko – serbskie przypieczętowało zwycięstwo sojuszników w wojnie z Osmanami. Na skutek I Wojny Bałkańskiej powstała Albania, a pozostałe kraje koalicji poszerzyły stan posiadania. Wojna obnażyła słabość Imperium Osmańskiego i walnie przyczyniła się do upadku tureckiego panowania w południowo – wschodniej Europie.

Skip to content