Kartka z kalendarza. 27 marca – Macedonia Północna członkiem NATO

Podziel się tym wpisem:

W piątek, 27 marca 2020 roku, Republika Macedonii Północnej stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Protokół przyjęcia kraju do NATO został podpisany przez przedstawicieli dwudziestu dziewięciu państw członkowskich Sojuszu w lutym 2019 roku. W uroczystości przyjęcia kraju do NATO uczestniczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Długa i skomplikowana droga Macedonii do NATO była skutkiem jej historii. Przez długie lata, mimo zaangażowania Republiki w misje Sojuszu w Afganistanie i Kosowie, kraj nie mógł dołączyć do struktur ze względu na spór z Grecją o nazwę państwa.

Istota sporu

Ateny były zaniepokojone używaniem przez Macedończyków historycznej nazwy, która wprost nawiązywała do królestwa starożytnej Macedonii i nazwy jednej z prowincji współczesnej Grecji. Grecy w 2008 roku zawetowali porozumienie w sprawie akcesji Macedonii do NATO. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii wciąż budziła obawy południowych sąsiadów o ewentualne roszczenia wobec ich terytorium, o tej samej nazwie, i pretensje do dziedzictwa dawnej starożytnej krainy.

Starożytna Macedonia była podzielona na dwie części: Dolną i Górną. Język jej mieszkańców był pierwotnie spokrewniony z językiem greckim, ale z biegiem czasu nabrał cech indywidulanych i w IV wieku przed Chrystusem, kiedy zaczęła się międzynarodowa potęga Macedończyków, bardzo różnił się od greckiego. Współcześni Macedończycy nie są jednak potomkami dawnych wojowników Filipa II i Aleksandra Wielkiego. Są potomkami Słowian, którzy zaczęli penetrować terytoria za rzymskim limesem na Bałkanach w VI wieku po Chrystusie. Nazewnicza mimikra denerwowała dumnych ze swojej starożytnej historii Greków. Trzeba było prawie dziesięciu lat negocjacji by pogodzić zwaśnione narody.

Finał

11 stycznia 2019 roku parlament macedoński ratyfikował nową nazwę kraju, która brzmiała Republika Macedonii Północnej.

W związku z przyjęciem nowej nazwy przez północnego sąsiada Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa swego sąsiada w NATO. Macedonia Północna jest obecnie trzydziestym krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Skip to content