Kartka z kalendarza. 30 III 1867 – Rosja sprzedaje Alaskę

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Pierwotnie mocno kontestowana przez część amerykańskich polityków, decyzja o zakupie Alaski z biegiem czasu okazała się jedną z najlepszych decyzji, jakie podjęły elity amerykańskie. Bogata w surowce i strategicznie położona Alaska jest od wielu lat prawdziwym skarbem wśród amerykańskich terytoriów. Dla Rosji sprzedaż terytorium okazała się niezbyt dobrą decyzją. Jakie motywacje kierowały Imperium Rosyjskim w chwili sprzedaży Alaski?

Rosyjski marsz na Daleki Wschód

Rosjanie od XVII wieku intensywnie penetrowali obszary wschodniej Syberii. Opłacane przez carów ekspedycje Kozaków zapuszczały się coraz dalej. Szczególne zasługi w rozwoju rosyjskich posiadłości na Syberii i na Dalekim Wschodzie mieli pierwsi Romanowowie. O istnieniu Alaski i bliskości jej wybrzeży Rosjanie wiedzieli już od drugiej połowy XVII wieku, jednak dopiero w czasach panowania Piotra I doszło do ekspedycji Vitusa Beringa, który dokładnie opisał jej wybrzeże. Rosjanie szybko rozpoczęli kolonizację jednak osadnictwo rosyjskie na Alasce i wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej było dość rachityczne.

Strach przed Anglią

            W drugiej połowie XIX wieku Rosjanie obawiali się Wielkiej Brytanii, która po Wojnie Krymskiej stała się dla Petersburga głównym światowym konkurentem. Brytyjczycy zaś starali się skutecznie przeciwdziałać wpływom rosyjskim w Azji. Petersburg obawiał się, że Alaska wpadnie w ręce Brytyjczyków i z tego powodu Rosjanie zaproponowali Amerykanom zakup tego terytorium. Było to w roku 1859.Waszyngton wrócił do tematu zakupu tej nieruchomości w 1867 roku, już po zakończeniu Wojny Secesyjnej. Negocjacje zakończyły się 30 marca 1867 roku. Amerykanie zgodzili się zapłacić za Alaskę 7,2 miliona dolarów. Transakcję zatwierdził Senat Stanów Zjednoczonych 9 kwietnia 1867, a Amerykanie rozpoczęli przejmowanie nowego terytorium jesienią 1867.

Skip to content