Kartka z kalendarza. 4 – 22 VII 1456 – Bitwa pod Belgradem

Autor: dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Gdy w 1453 roku pod ciosami Osmanów padł Konstantynopol szybko stało się jasne, że przed armią turecką nie ma twierdz, których nie będzie ona mogła zdobyć. Okazało się, że wojowniczy lud z Azji potrafi sprawnie wykorzystywać nowoczesne zdobycze techniki. Szok po upadku Konstantynopola jaki pojawił się w Europie zapewnił na długo armiom sułtanów opinię niezwyciężonych. Gdy 4 lipca 1456 roku armie tureckie stanęły pod murami Belgradu wielu wieszczyło jego rychły upadek. Jednak mimo silnego ostrzału armatniego, realizowanego przez ponad trzysta armat, morale Serbów pozostało niezachwiane. 22 lipca gdy wydawało się, że bitwa jest przegrana i pierwsze oddziały tureckie rzuciły się do plądrowania domów nadciągnęła długo oczekiwana odsiecz. Ku zaskoczeniu sułtana Mehmeda II silny kontratak wypchnął Turków ze zdobytych dzielnic. Armia sułtana została pobita, a wielki sukces Serbów pozwolił na jakiś czas zatrzymać osmański marsz na zachód. 
Mehmed II

Wielki sułtan Mehmed II panujący w latach 1451 – 1481 nazywany jest czasem Mehmedem Zdobywcą, ponieważ to w trakcie jego panowania udało się Osmanom skutecznie opanować trwałe zdobycze terytorialne w Europie, zniszczyć Bizancjum, zdobyć Konstantynopol i po jego odbudowie ustanowić tam  nową stolicę. Mehmed zmobilizował potężną armię z której pomocą chciał zdobyć i podporządkować sobie Serbię. Bitwa o Belgrad trwała od 4 do 22 lipca 1456 roku. Sułtan widząc determinację Serbów postanowił zniszczyć mury miejskie poprzez ostrzał armatni. Ponad trzysta dział i około dwudziestu wielkich bombard przez dwanaście dni kruszyło mury miejskie. 

Przeklęty Janek 

Przeciwko sułtanowi ruszyły silne wojska węgierskiego arystokraty i byłego regenta Węgier – Janosa Hunyady. Przezywany przez Turków mianem „Przeklętego Janka” Hunyady prowadził za sobą ponad sześćdziesiąt tysięcy żołnierzy. Zdążył w ostatnim momencie by uratować Belgrad. Wierni sułtanowi janczarzy przebili się już przez ruiny murów i niszczyli domy walczących z zaciętością Serbów.  Walki nie ustawały nawet nocą z 21 na 22 lipca. 22 lipca pełni zapału mieszkańcy i ich sojusznicy rzucili się na linie Turków. Niszczono artylerię i tabory. Turcy wpadli w panikę, gdy okazało się, że sam sułtan został ciężko ranny w nogę. Miasto było uratowane. 

Skip to content