Kartka z kalendarza. 5 kwietnia – pierwszy książę Bułgarii

Podziel się tym wpisem:

5 IV 1857 roku w Weronie urodził się przyszły władca Bułgarii Aleksander Józef von Battenberg z dynastii Hessen – Darmstadt. Chłopiec pochodził z niemieckiej rodziny arystokratycznej. Jego ojciec Aleksander Heski był księciem heskim swoją karierę wojskową zaczynał w armii carskiej w 1840. Jego matka, Julia Hauke, była córką polskiego generała, Jana Maurycego Hauke, który robił karierę w Królestwie Polskim jako generał artylerii, minister i senator.

Panowanie

Aleksander został wybrany na władcę Bułgarii przez Zgromadzenie Narodowe obradujące w Wielkim Tyrnowie. Panował od 29 IV 1879 roku do 6 IX 1886, kiedy to został zmuszony do abdykacji.

Z jego rządami związany jest okres trudnych przemian w młodym państwie bułgarskim. Jego los rezonuje też po części problemy napięć dyplomatycznych między mocarstwami w drugiej połowie XIX wieku.

Powstanie Bułgarii

Należy pamiętać, że w Bułgarii było wiele sympatii do Rosjan w związku z ich negatywnym stosunkiem do Imperium Osmańskiego i walnym przyczynieniem się do odzyskania przez Bułgarię niepodległości. Zgodnie bowiem z postanowieniami traktatu pokojowego z San Stefano z 3 III 1878, Rosjanie wynegocjowali z Turcją powstanie państwa bułgarskiego.

Mocarstwa Zachodnie nie uznały jednak takiego obrotu rzeczy obawiając się wzrostu rosyjskiej pozycji. Podczas Kongresu Berlińskiego w 1878 roku doszło do weryfikacji postanowień pokoju w San Stefano. W rezultacie powstało Księstwo Bułgarii z mocno okrojonymi granicami, którego Aleksander był pierwszym władcą.

1886 – utrata władzy

Książę sprzyjał stopniowej integracji terytoriów po Osmanach pod władzą Bułgarów min. Rumelii Wschodniej. Proces jednoczenia ziem bułgarskich spotkał się ze sprzeciwem Rosji, niezadowolonej z niezależności niedawnych sojuszników.

W 1886 roku w Bułgarii doszło do zamachu stanu. W jego wyniku władzę przejęli oficerowie i politycy o prorosyjskiej orientacji, którzy odsunęli od władzy Aleksandra. Po puczu udało się odsunąć od władzy rusofilów, ale, niestety dla Aleksandra I, Rosjanie nie wyrazili już zgody na jego powrót.

Książe abdykował 6 września 1886 roku.

Skip to content