Kartka z kalendarza. 6 listopada – Powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Po zakończeniu zmagań z bolszewikami w 1920 roku nastąpiła powolna redukcja stanu sprzętowego Flotylli Wiślanej. Coraz więcej sił i środków pochłaniała rozbudowa jednostek Flotylli Pińskiej. Zagrożenia wciąż wypatrywano ze strony sowieckiego totalitarnego kolosa. Palącą kwestią było jednak rozwinięcie zaplecza kadrowego powoli rodzącej się Marynarki Wojennej RP. W tym celu powstała w Toruniu Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, która mimo potwornych trudności sprzętowych zdołała wykształcić znakomite kadry dla potrzeb polskiej floty.

Od Flotylli Wiślanej do OSMW

Stopniowa redukcja personelu i jednostek pływających Flotylli Wiślanej postępowała niemal od początku 1922 roku. Latem 1925 roku doszło do wydarzenia przełomowego. Flotylla Wiślana z siedzibą w Toruniu całkowicie przestała istnieć i została rozwiązana. Jej jednostki pływające zostały przeniesione do Modlina w lipcu 1925 roku, a później dalej przeniesiono je do Flotylli Pińskiej. Nieruchomości zajmowane dotychczas przez Flotyllę zajmowała stopniowo Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, która uzyskała koszary oraz port. Równolegle do atrofii Flotylli w mieście rozwijało się szkolnictwo morskie. Pierwszy kurs rozpoczął się w marcu 1921 i nosił nazwę: Tymczasowego Instruktorskiego Kursu dla Oficerów Morskich. Zgłosiło się ponad dwudziestu chętnych, a kurs ukończyło osiemnastu odbierając w październiku 1922 roku dyplomy. Uczono historii wojen morskich, taktyki walki, techniki okrętowej, astronomii i nawigacji. Wielkim kłopotem dla prowadzących zajęcia był fakt braku odpowiednich narzędzi dydaktycznych. Wykładowcy nie byli przygotowani do pracy dydaktycznej i mimo wielkiej wiedzy teoretycznej często mieli problemy z prowadzeniem zajęć.

Ewolucja formy

Prowadzone z wielką pasją i poświeceniem przez oficerów zajęcia na kursach nie mogły zastąpić normalnego wykształcenia w szkołach morskich. 1 X 1922 roku w Toruniu rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, której obsada kadrowa została definitywnie ustalona 6 XI 1922 roku. Zadaniem, jakie stało przed szkołą było wykształcenie oficerów Marynarki Wojennej RP rozumiane, jako przygotowanie teoretyczne kadry w zakresie nauk wojskowo-morskich oraz nauczenie ich jednolitych zasad taktyki walki na morzu. Kształcenie trwało trzy lata, z czego dwanaście miesięcy poświęcano na praktykę. Do chwili przeniesienia szkoły w 1938 roku do Bydgoszczy jej mury opuściło stu pięćdziesięciu pięciu absolwentów.

Skip to content