Kartka z kalendarza. 8 III 1918 – Powstanie Księstwa Kurlandii i Semigalii

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Funkcjonujące między 8 III a 22 IX 1918 roku Księstwo Kurlandii i Semigalii było niedużą monarchią założoną przez Niemców zamieszkujących południowe regiony dzisiejszej Łotwy. Podobnie jak wiele krótkotrwałych organizmów państwowych, które powstały wówczas we wschodniej Europie Księstwo funkcjonowało pod czujnym okiem niemieckich wojsk, które odniosły zwycięstwo nad Rosją. Dawne Imperium Rosyjskie na skutek klęsk na froncie i ciągłych niedoborów pogrążało się w rewolucyjnym chaosie.

Historia powstania Księstwa

29 listopada 1917 roku został powołany w mieście Walka na północy Łotwy Latviešu pagaidu nacionālā padome- forma przedstawicielska rodzących się władz Łotwy, zapowiedź przyszłego łotewskiego parlementu. Łotysze widząc nadaząjącą się okazję parli do niepodległości. Swoje na dzieje zmaterializowali ogłaszając powstanie niepodległegi Łotwy 15 stycznia 1918 roku. Zamieszkujacy ten region dawnego Imeprium Romanowów Niemcy nie chcieli czekać na okrzepnięcie łotewskiej pańśtwowości i szybko poprosili cesarza Wilhelma II o przyjęcie korony Księstwa Kurlandii i Semigealii. Nazwa nowego państwa nawiazywała wprost do dawnego księstwa będacego w orbicie I Rzeczpospolitej i zamieszkanego w większosci przez miejscową spoęłcnzość Niemców Bałtyckich. Na terytorium nowopowstałego państwa mieszkali także Łotysze, Polacy i nieliczni Rosjanie.

List Wilhelma II

            W specjanym liscie z 8 III 1918 roku skierowanym do kulnadzkiego parlamentu ogłosił powstanie Księstwa jako niepodległego państwa, które miało korzystać z militarnej i ekonomicznej wpółpracy z Rzeszą. Decyzja Wilhelma II wywołała wielki entuzjazm w Kurlandii. Nowopowstałe państwo w zasadzie pokrywało się z terytorium dawnej rosyjskiej gubernii. Kurlandia funkcjonowała efemerydycznie niejko w formie cywilnego zaplecza dla niemieckich wojsk wciąż pozostajacych na wschodzie. Pod koniec września została włączona do Zjednoczonego Księstwa Bałtyckiego.

Skip to content