7 V 1945 roku o godzinie 2:41 w Kwaterze Głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała Eisenhowera w Reims we Francji doszło do kapitulacji III Rzeszy. Niemiecką kapitulację przyjmowali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wspólnoty Brytyjskiej. Taka sytuacja była całkowicie nie do zaakceptowania przez Sowietów, którzy stanowczo domagali się powtórzenia aktu z ich udziałem.
Wydarzenia po samobójczej śmierci Hitlera były nie tylko finalnym akordem II wojny światowej w Europie, ale też ponurą zapowiedzią Zimnej Wojny, która podzieliła Europę i Świat na prawie pół wieku.
Akt kapitulacji
Całość wydarzenia powtórzono 8 V 1945 w Berlinie w szkole saperskiej. Wydarzenie miało miejsce o 23:01. Dlaczego dokładne określenie czasu jest tak ważne? 23:01 to 1:01 czasu moskiewskiego, zatem dla Sowietów kapitulacja miała miejsce nie 8, a 9 maja 1945. Choć z praktycznego punktu widzenia mogło się wydawać, że dokładna godzina i data to formalność o znaczeniu administracyjnym spór o ponowienie ceremonii kapitulacji III Rzeszy był faktycznie dowodem na coraz bardziej widoczne różnice między dotychczasowymi sojusznikami. Zawiązany na potrzeby zniszczenia niemieckiego narodowego socjalizmu sojusz państw zachodnich ze Stalinem coraz szybciej erodował.
W uroczystości brali udział ze strony Związku Sowieckiego Marszałek Gieorgij Żukow, przedstawicielem Stanów Zjednoczonych był Carl Spaatz, Wielką Brytanię reprezentował Artur Tedder Marszałek RAF a Francję generał Jean de Lattre de Tassigny. Ze strony Niemiec byli obecni: szef Oberkommando der Wehrmacht i Oberkommando der Heeres feldmarszałek Wilhelm Keitel, szef Oberkommando der Marine admirał Hans Georg von Friedeburg i przedstawiciel Oberkommando der Luftwaffe Hans Jürgen Stumpff. Przedstawiciele III Rzeszy mieli pełnomocnictwa od prezydenta Karla Dönitza, który po samobójstwie Hitlera (30 IV) i Goebbelsa (1 V), pełnił obowiązki głowy państwa.
Skutki
Bezpośrednim skutkiem podpisania kapitulacji III Rzeszy był koniec II Wojny Światowej w Europie. Skutkami potwornego konfliktu dla Europy, poza milionami ofiar, była Zimna Wojna, która podzieliła kontynent.
Za symboliczny możemy uznać fakt, że dzień zwycięstwa nad III Rzeszą obchodzono na Wschodzie i na Zachodzie kontynentu nie jednego dnia, a 8 i 9 maja.
Fot. Bundesarchiv, Bild 183-J0422-0600-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons