Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Litewski Bank wypuścił kolekcjonerską monetę z okazji Święta Konstytucji 3 maja

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Litewski Bank Centralny przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim wyemitował okolicznościową monetę o nominale 20 euro z okazji 230. rocznicy podpisania Konstytucji Majowej.

O inicjatywie poinformowało także litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Przepiękna moneta ma upamiętniać tę drugą na świecie uchwaloną konstytucję i być pamiątką po polsko-litewskiej Wspólnocie Obojga Narodów.

Kraje bałtyckie słyną z emisji najpiękniejszych w świecie monet kolekcjonerskich. Tym cenniejszych, bo bitych w bardzo niskich nakładach. Ich projekty wygrywają konkursy numizmatyczne na całym świecie.

Przepiękne monety bite są na Łotwie. Mają wyjątkowe kształty, w które wtapiane są rzadkie metale szlachetne czy kawałki bursztynu. Można je podziwiać na stronie Narodowego Banku Łotwy.

Ostatnie emisje to 2 euro z okazji stulecia niepodległości Łotwy. Bardzo ciekawa moneta to „Wolność osobista” o nominale 5 euro, wydana w zeszłym roku (można ją było kupić za 53 euro), zaprojektowana przez artystkę Beate Šņuka. Co ciekawe, moneta była bita w Polsce tylko w 3,5 tys. sztuk przez Mennicę Polską S.A.

W zeszłym roku wypuszczono także monetę w kształcie liścia, autorstwa Mārcisa Kalniņša oraz kwadratową monetę modernistyczną. 6 monet Banku Łotwy (Latvijas Banka) zostało wyróżnionych za projekty na międzynarodowym konkursie numizmatycznym w 2020 r.  

Skip to content