Autor: Redakcja

Łotwa: za ucieczkę od służby będzie grozić więzienie

Podziel się tym wpisem:

Łotysze unikający obowiązkowej służby wojskowej mogą trafić do więzienia nawet na 3 lata. Władze chcą znowelizować przepisy dot. służby i wojska. Kraj szykuje się na najgorszy możliwy scenariusz.

Ministerstwo obrony narodowej, które stoi za projektem nowelizacji przepisów o Służbie Obrony Państwa (VAD), przekazało raport do innych resortów. Są to: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Opieki Społecznej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia.

Pobór

Zgodnie z raportem, w ciągu 5 lat planowane jest przyjęcie kompleksowego systemu poboru. Ministerstwa mają przejrzeć sylwetki wszystkich mężczyzn w wieku 18 lat i starszych, pod kątem ich zdolności do służby wojskowej. Na Łotwie planuje się pobór mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat.

Litwa przywróciła tranzyt do Kaliningradu

VAD obejmie trzy formy służby wojskowej – Narodowe Siły Zbrojne, Gwardię Narodową, szkolenie wojskowe dla uczniów szkół średnich oraz służbę alternatywną.

Aby zapewnić rejestrację i pobór obywateli do służby wojskowej, planowane jest utworzenie nowej instytucji państwowej z oddziałami regionalnymi podległymi Ministerstwu Obrony Narodowej.

Specjalny system

Ujednolicony system ma sprawić, że pobór stanie się łatwiejszy. To do lekarzy rodzinnych będzie należeć obowiązek zapoznania się ze stanem zdrowia kandydata i wydanie orzeczenia.

Estończycy chcą bronić ojczyzny. Najwyższe poparcie w historii

Ministerstwo szacuje, że do 2028 r. zostanie zakwalifikowanych ok. 6 000 żołnierzy VAD, którzy odbyliby służbę wojskową w Narodowych Siłach Zbrojnych. Ponadto 1200 poborowych miałoby służyć w Gwardii Narodowej, a ok. 300 w specjalnej służbie wojskowej dla studentów. Obywatele, którzy nie mogą odbyć czynnej służby ze względu na swoje przekonania polityczne lub religijne, będą mogli odbyć służbę zastępczą.

Ministerstwo Obrony określiło trzy kategorie osób, które nie zostaną powołane. Po pierwsze są to obywatele całkowicie niezdolni do VAD, z powodów medycznych lub wcześniejszej kryminalnej przeszłości. Po drugie, są to obywatele, którzy mają obywatelstwo innego kraju lub służyli w służbie wojskowej lub alternatywnej innego kraju. Po trzecie są to absolwenci Liceum Zawodowego im. płk O. Kalpaksa.

Służba w Narodowych Siłach Zbrojnych zakłada odbycie przez poborowych VAD jedenastomiesięcznej służby wojskowej oraz pełnienie obowiązków w jednostkach Narodowych Sił Zbrojnych. Podobnie jak w polskich siłach WOT, poborowi otrzymują podstawowe wyposażenie, udając się do koszar oraz przechodząc ćwiczenia na specjalnym poligonie.

Rosja zwiększa presję na Norwegię

Ustawa zakłada, że wszelkie próby uniknięcia służby w VAD poprzez samookaleczanie, fałszowanie dokumentów lub w inny sposób wprowadzający w błąd urzędników mogą być karane karą pozbawienia wolności do trzech lat. Tak samo ma być w przypadku każdej „alternatywnej” dla wojska służby.

źródło: bbn-news.com

fot. twitter/eFPBGLatvia

Skip to content