Autor: dr Tomasz Teluk

Morawiecki: Putin chce bankructwa Ukrainy

Podziel się tym wpisem:

Według premiera Mateusza Morawieckiego kolejnym planem Władimira Putina jest doprowadzenie do bankructwa państwa ukraińskiego.

Premier RP ostrzegł, że plan Kremla, wskutek niepowodzeń w operacji militarnej, sprowadza się do tego, aby doprowadzić do finansowej zapaści Ukrainy, po to, aby ludzie zbuntowali się przeciwko władzy w Kijowie. Mateusz Morawiecki wystąpił z przemówieniem poprzedzającym panel poświęcony odbudowie Europy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 

Szef rządu zauważył, że władza centralna ma kłopoty ze ściąganiem podatków i regulacją swoich zobowiązań. Mimo to, Ukraińcy bohatersko bronią swojego państwa, mimo, że jeszcze przed wojną ich państwo było dalekie od doskonałości. Gra Putina na bankructwo Kijowa może toczyć się przy bierności Zachodu – zasugerował premier.

Dla ludzi z Zachodu wydają się ważniejsze „latte i Netflix” – powiedział.

W panelu poświęconym odbudowie Europy po pandemii Covid-19 i wojnie na Ukrainie, prowadzonym przez harvardzkiego politologa Douga Heye, paneliści zauważyli, że oba czynniki przyczyniają się do tworzenia bardzo niestabilnego środowiska, w którym świat jeszcze nie otrząsną się z jednego kryzysu, a już znalazł się w kolejnym. Stąd rządzący starają się znaleźć narzędzia dla ratowania gospodarek i budżetów obywateli.

Morawiecki i Fiala – jedność Europy kluczowa w obliczu nowych wyzwań

Dagmāra Beitnere-Le Galla, wiceprzewodnicząca łotewskiego Sejmu, podkreśliła rolę naturalnych liderów, których posiada także Polska, którzy mogą przewodzić wyjściu z kryzysu. Wskazała też na potrzebę powrotu do konserwatywnych korzeni oraz etyki przedsiębiorczości, jako remedium na problemy współczesnego świata. Wicepremier Henryk Kowalczyk uwypuklał rolę Polski na arenie międzynarodowym i ujawniał wiodącą rolę naszego kraju w lobbowaniu za zawieszeniem mechanizmu ETS na unijnym rynku oraz zamrożeniem cen energii. 

Przeciwnym ingerencjom w rynkowy mechanizm cen był były prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus. Wskazał on, że Europa Środkowa miała wystarczająco wiele doświadczenia z liderami centralnego planowania za czasów realnego socjalizmu. Klaus oburzył się także na określanie obecnych czasów okresem popandemicznym. Uznał on, że pandemia wygasła samoistnie, natomiast sytuacja jest wykorzystywana przez elity do wprowadzenia coraz większych regulacji.

Media w Trójmorzu na Forum w Karpaczu

Jako przykład szkodliwych rozwiązań, w wyniku których obecnie cierpi Europa, wskazał Zielony Ład, promowany przez środowiska o skrajnych poglądach na ochronę środowiska, a doprowadzający do zapaści Unii Europejskiej na rynku energetycznym. Pytany o kwestię Inicjatywę Trójmorza, prezydent Klaus wyraził się o niej sceptycznie. — To ambicja Polaków, którzy chcą zostać mocarstwem regionalnym – powiedział portalowi trimarium.pl 

Skip to content