Nagrody Abela 2021. „Matematyczny Nobel” dla Węgra

Podziel się tym wpisem:

Poznaliśmy laureatów Nagrody Abela w 2021 roku. Wyróżnienie to uchodzi za odpowiednik Nagrody Nobla w świecie matematyki. Nagrodzeni zostali: László Lovász z Uniwersytetu Budapeszteńskiego oraz Avi Wigderson z Instytutu Studiów Zaawansowanych w Princeton.

Naukowców nagrodzono „za ich fundamentalny wkład w informatykę teoretyczną i matematykę dyskretną oraz za wiodącą rolę w ukształtowaniu ich jako centralne dziedziny współczesnej matematyki”.

Dr Lovász i dr Wigderson podzielą się nagrodą w wysokości 7,5 miliona koron norweskich (ok. 880 tys. dolarów).

László Lovász urodził się w 1948 roku w Budapeszcie. Uchodzi za jednego z głównych specjalistów łączących matematykę dyskretną z informatyką. Jest współtwórcą algorytmu LLL., który odegrał wielką rolę w takich dziedzinach, jak teoria liczb, kryptografia i w rozwoju komputerów mobilnych.

Zasłużony matematyk

To kolejny Węgier, który otrzymał Nagrodę Abela. W 2005 uhonorowano Pétera Laxa, w 2012 – Endre Szemerédiego. Sam Lovász, osoba niezwykle zasłużona dla światowej matematyki i węgierskiej edukacji, ma w swoim dorobku także takie wyróżnienia, jak Nagroda Wolfa i Nagroda Knutha (w 1999 roku), Nagroda Gödla (2001).

List z gratulacjami dla wybitnego naukowca napisał premier Węgier Viktor Orbán. „To dla nas wszystkich budujące uczucie, gdy wybitne osiągnięcia naszych rodaków są doceniane na świecie” – podkreślił.

Skip to content