Najstarszy lekarz na Węgrzech ma 98 lat. Pracuje nadal, mimo pandemii

Podziel się tym wpisem:

Najstarszy lekarz na Węgrzech ma 98 lat i nadal leczy. István Körmendi nie zamierza przechodzić na emeryturę, lecz wciąż pomaga swoim pacjentom. 

Körmendi urodził się w 1923 roku w rodzinie żydowskiej o długiej tradycji medycznej. Jego ojciec podczas I wojny światowej służył jako lekarz w armii austro-węgierskiej, a później otworzył prywatną praktykę w Budapeszcie. Przyjmował pacjentów u siebie w domu, gdzie miał małą klinikę, zaś jego syn przyglądał się pracy ojca, pragnąc także zostać lekarzem.  

W czasie II wojny światowej István rozpoczął studia medyczne. W marcu 1944 roku, po wkroczeniu Niemców na Węgry, musiał się ukrywać przed deportacją do Auschwitz. W czasie walk o Budapeszt opatrywał na ulicy rannego oficera SS. Jak wspominał, nie przyszło mu wówczas do głowy, że tamten jest jego śmiertelnym wrogiem i zastrzeliłby go, gdyby się dowiedział, że ma przed sobą Żyda.

Niemal stuletni lekarz wciąż praktykuje

W 1945 roku ożenił się i podjął przerwane studia. W 1950 roku skończył wydział medycyny, a siedem lat później przejął praktykę lekarską ojca. Na emeryturę powinien przejść w 1989 roku, jednak postanowił pracować nadal jako lekarz rodzinny w swojej domowej przychodni.

Nawet pandemia koronawirusa nie zmusiła go do przerwania pracy. Ma około 300 pacjentów, za których czuje się odpowiedzialny. Wśród nich znajduje się 70-letnia emerytka, którą opiekuje się od urodzenia. Narzeka jedynie, że większość konsultacji musi przeprowadzać telefonicznie lub e-mailowo, ponieważ tęskni za bezpośrednim kontaktem z ludźmi. Ma jednak nadzieję, że po ustaniu pandemii znów spotka się ze swoimi pacjentami.

Skip to content