Oddala się widmo kryzysu głodu? Pierwszy statek wypłynął z Odessy

Podziel się tym wpisem:

Po miesiącach blokady ukraińskich portów, pierwszy statek ze zbożem wypłynął z portu w Odessie. Wszystko odbywa się na nocy umowy podpisanej niedawno w Stambule.

Statek z ukraińskim zbożem wypłynął z portu w Odessie w poniedziałek nad ranem. Było to możliwe dzięki umowie podpisanej w Stambule pomiędzy Ukrainą, Rosją i Turcją (z obserwacją ONZ). Informacje podała agencja AP, powołując się na tureckie ministerstwo.

Statek pod banderą Sierrra Leone 'Razoni’ ma dotrzeć do Stambułu we wtorek. Tam zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł płynąć dalej – informuje ministerstwo.

Według danych ONZ, 'Razoni’ ma przewozić ponad 26 tys. ton kukurydzy – informuje AP.

Wielki kryzys

Towar ma trafić do Libanu. Według Banku Światowego to właśnie ten kraju boryka się z największym od ponad 150 lat kryzysów finansowych. W 2020 roku ogromna eksplozja w porcie w stolicy kraju (Beirucie), doszczętnie zniszczyła port oraz część miasta. Uniemożliwia to regularne transporty żywności. Kraj od tej pory nie podniósł się z kryzysu, który eksplozja tylko pogłębiła.

>>>Czytaj także: Litwa przywróciła tranzyt do Kaliningradu<<<

Ukraina i Rosja uznawane są za „spichlerz” światowy. Kraje te należą do największych eksporterów zbóż. W lipcu W Stambule oba kraje zawarły z Turcją i ONZ porozumienie.

fot. screenshot/AP

Skip to content