Pomnik stalinowskiego kolaboranta zniknie z wileńskiego parku

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Rada Miasta Wilna zadecydowała o usunięciu z publicznego widoku pomnika Petrasa Cvirka. O tym fakcie poinformował Remigijus Šimašius, mer Wilna.

„Stalinowski pomnik sowieckiego kolaboranta Petrasa Cvirki ma zostać usunięty z parku publicznego i umieszczony w muzeum. Tak właśnie zdecydowała rada miasta” – napisał na Twitterze.

Kontrowersyjny pomnik

Peteras Cvirka był litewskim poetą urodzonym w Kownie. Był związany z radykalną grupą literacką „Trecias frontas”. Był przedstawicielem realizmu socjalistycznego w litewskim pisarstwie.

W latach 40. wstąpił do Partii Komunistycznej. Poparł też aneksję Litwy na rzecz ZSRR. Rok później zamieszkał w Moskwie. W latach 50. wrócił do Wilna. Był lojalnym współpracownikiem Kremla. Za swoją działalność został uhonorowany pomnikiem przez komunistów.

Sprawa monumentu była przedmiotem wielu polemik i kontrowersji wśród Wilnian.  Historycy literatury wykazują, że był regularnie zapraszany do ZSRR. Bawił w na salonach w Moskwie, wypoczywał w Jałcie. Był gorliwym orędownikiem państwa sowieckiego.

Gdy został przewodniczącym Litewskiego Związku Pisarzy, kierował się ideologicznymi pobudkami komunizmu. Zmarł młodo w wieku 38 lat.

Usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kończy spór na temat pisarza.

Fot. stock.adobe.com/Grzegorz Polak

Skip to content