Powstała szkoła wyższa, która wykształci przyszłe elity Trójmorza – Collegium Intermarium
Collegium Intermarium to pierwsza uczelnia zarejestrowana po reformie szkolnictwa wyższego. Jej trzon to kadra regionu Trójmorza. Zajęcia rozpoczną się już w październiku.
Na konferencji otwarcia 28 maja pojawią się m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, wicepremier Piotr Gliński i minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga. Wśród wykładowców są rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi i chorwacki parlamentarzysta Nikolas Bartulica. Swój wykład wygłosi także prezes węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego Tamas Sulyok.
Współpraca nie tylko krajów Trójmorza
„Misja uczelni wpisuje się w kontekst współpracy pomiędzy państwami obszaru Międzymorza – w szczególności 12 państw członkowskich Unii Europejskiej wchodzących w skład zawiązanej w 2016 r. Inicjatywy Trójmorza z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Poza krajami wchodzącymi w skład Inicjatywy Trójmorza, Collegium Intermarium zainicjuje ścisłą i trwałą współpracę z ośrodkami w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej, których położenie geograficzne, bliskość kulturowa i wspólne tradycje dają perspektywy na ożywioną współpracę w dziedzinie nauki, gospodarki i polityki. Wymienić trzeba tu zwłaszcza Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Armenię, Mołdawię, Serbię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, oraz Macedonię Północną. Kraje te, historycznie zaliczane do grupy państw Międzymorza, mają wiele do zaoferowania w dziedzinie nauki i edukacji, a zatem działające w nich instytucje badawcze i dydaktyczne powinny stać się naturalnym partnerem dla Collegium Intermarium” – czytamy na stronie uczelni.
Uczelnia będzie oferowała studia prawnicze, współpracując z nauczycielami akademickimi, przedsiębiorcami i praktykami z rejonu Trójmorza. Współpraca będzie obejmowała także ośrodki w UE oraz w Stanach Zjednoczonych. Do wyboru są także studia podyplomowe z zakresu zarządzania samorządem terytorialnym, organizacjami pozarządowymi czy polityki rodzinnej.
„Mamy wspólne doświadczenia i wartości”
– Region jest sobie bliski kulturowo i historycznie. Mamy wspólne doświadczenia i wartości. Zdominowany przez obce wpływy, przez lata nie mógł wykształcić własnych instytucji. To „Młoda Europa”, która czerpie z dziedzictwa klasycznej tradycji europejskiej niż obecnie Europa Zachodnia – powiedział portalowi Trimarium dr Tymoteusz Zych, rektor uczelni.
– Kolegium powstaje w Warszawie, jako instytucja, która ma z założenia łączyć elity z wielu państw, także studentów. Stąd międzynarodowa obsada, nie tylko z krajów Intermarium. Studenci będą kształcić się w języku ojczystym oraz w języku angielskim. Chcemy łączyć oraz integrować, ale z poszanowaniem tradycji poszczególnych narodów – podsumował.