Prezes PGE: Dzięki koniunkturze rośnie opłacalność wydzielenia aktywów węglowych

Podziel się tym wpisem:

Jesteśmy na etapie ostatnich uzgodnień dotyczących projekcji finansowych dla aktywów węglowych. Do końca marca nasz doradca, KPMG, ma oddać raport z prac w tym zakresie – mówi w wywiadzie z serwisem „Parkiet” prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Dąbrowski poinformował, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosną do końca 2022 roku, ponieważ energia na ich potrzeby została zabezpieczona wcześniej. PGE nie przewiduje, by w najbliższych tygodniach miało dojść do jakichkolwiek zakłóceń dostaw energii elektrycznej. Dostawy surowców nie są zagrożone.

PGE opiera swoją produkcję energii na krajowym surowcu. Import odbywał się przede wszystkim na potrzeby jednostek w Gdańsku i Gdyni, gdzie import drogą morską jest kosztowo bardziej opłacalny niż import ze Śląska. Importowany surowiec pochodził z kierunków, gdzie cena była aktualnie najbardziej korzystna, z Australii, RPA, Chile, USA, Mozambiku czy Kolumbii. Bazą były tu kontrakty terminowe. Obecnie realizowane są przez nas kontrakty na dostawy surowca w cenach sprzed konfliktu, a więc znacznie niższych (węgiel importowany od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę podrożał trzy–czterokrotnie).

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny uprawnień do emisji CO2 spadły o 30–40%. „To, co dzieje się obecnie na rynku EU ETS, jest potwierdzeniem wyrażanych wielokrotnie przez nas obaw dotyczących powszechnych spekulacji na rynku uprawnień do emisji CO2 dokonywanych przez obecne na nim instytucje finansowe” – mówi prezes PGE.

Dąbrowski poinformował, że proces przygotowania projekcji finansowych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jest w fazie finalnej. Projekcje finansowe i model finansowy są elementem raportu zewnętrznego doradcy. Raport zostanie przygotowany do końca I kwartału. Z kolei oddzielnym procesem jest wycena na potrzeby transakcji sprzedaży. Będzie ona wykonywana w dalszej kolejności w terminie umożliwiającym zamknięcie transakcji do końca 2022 roku. Zostały już przygotowane różne scenariusze projekcji finansowych i trwają prace nad wypracowaniem scenariusza bazowego, który będzie podstawą dalszej strukturyzacji transakcji, a potem wycen transakcyjnych.

Skip to content