W Pradze odsłonięto mural z okazji 30-lecia V4. Podobne są w innych wyszehradzkich stolicach

Podziel się tym wpisem:

We wszystkich czterech stolicach Grupy Wyszehradzkiej można podziwiać specjalny – taki sam w każdym mieście – mural, który upamiętnia 30. rocznicę powstania V4. Dziś uroczyście odsłonięto pracę Magdy Miszczak przy ul. Stroupežnického w Pradze.

Dzieło przedstawia grupę ludzi współpracujących przy tworzeniu muralu.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreślił, że wymalowana na jednym z praskich budynków praca, to „swoista galeria, która jest czynna siedem dni w tygodniu przez 24 godziny, z bezpłatnym dostępem i bez reżimu sanitarnego”. Wskazał na kulturę jako czynnik łączący społeczeństwa, „najlepsze, co łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej”.

Jak czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej, Praga to ostatnia stolica V4, w której pojawił się fresk, ponieważ powstawał w strefie nadzoru konserwatora zabytków w czeskiej stolicy. Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Pradze Maciej Ruczaj podkreślił, że okolicznościowe dzieło pojawiło się przy ul. Stroupežnického dzięki pomocy władz dzielnicy. Dodał, że długo trwało poszukiwanie odpowiedniego miejsca na umieszczenie muralu.

Maciej Ruczaj mówił też, że ta forma upamiętnienia ważnych rocznic budził zdziwienie Czechów. – Wytłumaczyliśmy, że w Polsce to jest coraz częstszy sposób mówienia o rzeczach ważnych, (…) przeznaczony jest dla przeciętnego odbiorcy, który nawet nie musi kupować biletów, by poznać pracę – powiedział.

PAP przypomniała, że w ubiegłym roku w podobny sposób uczczono 40. rocznicę powstania Solidarności.

Źródła: PAP, NCK, Polský institut v Praze

Skip to content