Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Węgierska para prezydencka zakłada fundację pomagającą dzieciom osieroconym przez koronawirusa

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Węgier János Áder i jego żona Anita Herczegh zakładają fundację, która ma na celu pomoc dzieciom osieroconym przez koronawirusa. Para prezydencka ogłosiła swą decyzję w niedzielę w Radiu Kossuth.

Jak przyznali, bardzo poruszały ich docierające niemal codziennie z mediów informacje o umierających na Covid-19 młodych ludziach, którzy osieracali swoje dzieci.

– Od tygodni zastanawialiśmy się z żoną, jak moglibyśmy pomóc w tej sytuacji. Zastanawialiśmy się, ile jeszcze rodzin i dzieci może dotknąć ta epidemia: teraz jest ponad sześćset dzieci i ponad czterysta rodzin – powiedział prezydent.

Patronem fundacji ks. István Regőczi

Dodał, że celem przyszłej fundacji będzie pomoc finansowa poszkodowanym dzieciom przynajmniej do momentu do osiągnięcia pełnoletności albo zdobycia dyplomu lub zawodu. Na początek małżonkowie przeznaczą na cele fundacji pięć milionów forintów z własnych oszczędności. Liczą jednak na hojność darczyńców.

Jako patron fundacji został wybrany ks. István Regőczi (1915-2013), katolicki kapłan, który przez całe swoje dorosłe życie opiekował się osieroconymi dziećmi, zarówno przed II wojną światową, podczas wojny, jak i po wojnie.

888.hu

Fot. herczeghanita.keh.hu

Skip to content