Węgry: kapsuła czasu sprzed niemal dwóch wieków. Niezwykłe znalezisko w Bazylice Ostrzyhomskiej

Podziel się tym wpisem:

Pracownicy, którzy zajmowali się renowacją katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha w Ostrzyhomiu, najważniejszej świątyni katolickiej na Węgrzech, natknęli się na 176-letnią kapsułę czasu.

Kapsuła została umieszczona w krzyżu na kopule bazyliki. Historycy, którzy otworzyli znalezisko, stwierdzili, że dokumenty dotyczące budowy świątyni są niemal w idealnym stanie, pomimo bombardowań, które katedra przetrwała podczas II wojny światowej.

Portal „Hungary Today” poinformował, że wśród odnalezionych materiałów są m.in. pisma sporządzone przez abp. Jozsefa Kopacsyego i głównego architekta bazyliki Józsefa Hilda. Dokumenty te opisywały szczegółowo XIX-wieczną budowę katedry. Natrafiono również na księgę z wykazem nazwisk duchownych i parafii.

Nowa kapsuła czasu w katedrze?

Cytowany przez agencję Reutera dyrektor skarbca bazyliki Csaba Török powiedział, że abp Kopacsy był świadomy, że budowa nie zostanie ukończona za jego życia. Postanowił więc „zachować pamięć o budowniczych i epoce”, gdy ukończony został krzyż, który zdobi kopułę katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha w Ostrzyhomiu.

Być może renowację świątyni zwieńczy umieszczenie w niej kolejnej, współczesnej nam kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń.

Bazylika ostrzyhomska jest siedzibą prymasa Węgier. Dawniej na jej miejscu stał Kościół św. Wojciecha, który rozebrano w XVII w. z uwagi na zniszczenia po latach tureckiej okupacji. W 1822 roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni. Ukończono ją w 1869 roku.

Źródła: Reuters, Instytut im. Felczaka

Skip to content