Wyjątkowe koszulki 100 lat po pierwszym spotkaniu. Węgrzy upamiętniają historyczny mecz z Polską

Podziel się tym wpisem:

18 grudnia 1921 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn rozegrała pierwszy w historii mecz międzypaństwowy. Rywalem byli piłkarze z Węgier. Dwa dni przed starciem Polska-Węgry w eliminacjach do Mistrzostw Świata, Węgierski Związek Piłki Nożnej przedstawił specjalne koszulki upamiętniające historyczne spotkanie.

Męska reprezentacja Węgier rozpoczyna eliminacje do Mistrzostw Świata w 2022 roku w Katarze meczem z Polską w dniu 25 marca. Data ta jest szczególna, ponieważ Polska grała swój pierwszy w historii oficjalny mecz właśnie 100 lat temu w Budapeszcie” – czytamy w poście Związku na Facebooku (zamieszczonym po polsku i węgiersku).

Na koszulkach umieszczono składy reprezentacji, które 18 grudnia 1921 roku wyszły na boisko w stolicy Węgier. Fani sportu sprzed lat ujrzą tam znajome nazwiska. W polskiej „jedenastce” pojawili się m.in. Józef Kałuża i Wacław Kuchar. W ataku madziarskiej ekipy wystąpił Imre Schlosser, do dziś najlepszy strzelec w historii węgierskiej ligi piłkarskiej (411 goli).

Historyczne spotkanie

Polacy rozpoczęli swoje międzynarodowe zmagania piłkarskie od porażki. O wiele silniejsza wówczas kadra Węgier wygrała 1:0. Strzelcem jedynej bramki był Jenő Szabó.

Czwartkowe spotkanie z Węgrami będzie 33. w historii. Bilans wyraźnie na korzyść Madziarów (20 zwycięstw przy 8 wygranych Polski i 4 remisach).

Reprezentacja Polski przed historycznym meczem. Od lewej: trener Imre Pozsonyi, Wacław Kuchar, Edmund Szyc, Marian Einbacher, Jan Weysenhoff, Leon Sperling, Stefan Loth, Artur Marczewski, Jan Loth, Stanisław Mielech, Edward Cetnarowski, Wacław Babulski, Józef Kałuża, Henryk Leser i Ludwik Gintel. Klęczą od lewej: Zdzisław Styczeń, Stanisław Cikowski i Tadeusz Synowiec (Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Fot. MLSZ – Magyar Labdarúgó Szövetség/Facebook

Skip to content