Założycielka ruchu hospicyjnego na Litwie obchodzi jubileusz

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Siostra Michaela Rak skończyła w niedzielę, 18 lipca, 60 lat. Jest założycielką i dyrektorem Hospicjum im. bł Michała Sopoćki w Wilnie.

S. Michaela urodziła się w Lipianach. Studiowała w Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie oraz na UKSW w Warszawie. W 1984 r. Wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Jedna z pionierek posługi hospicyjnej na Litwie

W 2008 r. przeniosła się do Wilna, przyjmując zaproszenie biskupa Audrysa Juozasa Bačkisa do zorganizowania pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. Placówka mieści się w budynku, w którym mieszkał ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej.

W ciągu 15 lat pracy na Litwie przez ręce siostry Michaeli przewinęło się ponad 5 tys. pacjentów. Do czasu jej przyjazdu do Wilna, posługa hospicyjna nieuleczalnie chorym i cierpiącym była praktycznie nieznana w tym kraju.

Wyróżniona za swoją działalność

„Jeśli ktoś otrzymuje diagnozę nierokującą już na żadne leczenie, znajduje u nas lekarstwo, które może przewrócić do góry nogami całe jego życie. Tym lekarstwem jest miłość a ona musi być bezinteresowna” – mówi siostra Michaela.

Za swoją działalność siostra została odznaczona nagrodą „Polak Roku”, przyznawanej przez „Kurier Wileński”, a także Statuetką św. Krzysztofa, „Lietuvos garbė”, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Fot: Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki

Skip to content