Francuska wizyta na Tajwanie kontra reakcja Chin

Autor: Dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Chiny wyraziły stanowczy sprzeciw wobec zeszłotygodniowej wizyty francuskich senatorów na Tajwanie, uznając ją za poważne naruszenie zasady jednych Chin stosowanej przez Francję. Grupa kierowana przez francuskiego senatora, Alaina Richarda, odbyła spotkanie z Prezydent, Tsai Ing-wen oraz tajwańskimi urzędnikami. Richard, były francuski minister obrony, odwiedził już wcześniej Tajwan w 2015 i 2018 roku.

Ambasada Chin we Francji wydała oświadczenie zaznaczające, że Tajwan jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium, a rząd Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) jest jedynym legalnym rządem reprezentującym cały kraj. Zgodnie z komunikatem zasada jednych Chin jest fundamentalną normą stosunków międzynarodowych i polityczną podstawą nawiązania i rozwoju stosunków dyplomatycznych między Chinami a resztą świata.

Konsensus jednych Chin

Tajwan żyje pod groźbą inwazji Chin od czasu, gdy pokonany tajwański uciekł na wyspę w  1949 roku po przegranej wojnie domowej. Niemniej jednak, nigdy nie podpisano żadnego traktatu pokojowego ani rozejmu. Choć dziś oba rządy posiadają rozległe powiązania handlowe i inwestycyjne, nadal nie utrzymują ze sobą oficjalnych stosunków dyplomatycznych.

Konsensus z 1992 roku zakłada istnienie tylko jednego państwa chińskiego i tym samym wyklucza jednoczesne, oficjalne, uznawanie ChRL i Republiki Chińskiej. Obecnie zaledwie piętnaście państw uznaje Tajwan, co przekłada się na to, że nie nie utrzymują oni oficjalnych stosunków z Pekinem. Do powyższych państw należą: Belize, Gwatemala, Haiti, Stolica Apostolska, Honduras, Wyspy Marshalla, Nauru, Nikaragua, Palau, Paragwaj, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Suazi oraz Tuvalu.

Relacje francusko-tajwańskie

Tajwan, formalnie nazywany Republiką Chińską, nie jest uznawany przez większość świata, który posiada powiązania dyplomatyczne z administracją w Pekinie. Z tego też względu ambasady Republiki, zazwyczaj określane są jako Biura Przedstawicielskie Tajpej, co ma na celu zapobiegnięcie krytycznym reakcjom ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

Choć Francja utrzymuje oficjalne stosunki jedynie z władzami w Pekinie, francuska ambasada znajduje się także na Tajwanie. Ponad dwa lata temu, podczas sesji plenarnej w grudniu 2018 roku, Unia Europejska również przyjęła rezolucję w sprawie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, która zawierała postanowienia wspierające udział Tajwanu w organizacjach międzynarodowych. Podobny krok poczynił, w maju 2021, roku Senat Francji.

Pokaz siły

Wizyta francuskich przedstawicieli spotkała się ze zdecydowaną reakcją Chin, które twierdzą, że autonomiczny Tajwan jest ich własnym terytorium i dlatego sprzeciwiają się jakiemukolwiek zaangażowaniu międzynarodowemu na wyspie, takiemu jak wizyty zagranicznych urzędników rządowych.

ChRL w coraz większym stopniu wywiera militarną, dyplomatyczną i ekonomiczną presję, w kierunku Chińskiej Republiki. Tajwan od ponad roku mierzy się z powtarzającymi się manewrami chińskich sił powietrznych w pobliżu wyspy. Minister obrony Tajwanu, Chiu Kuo-cheng,  określił obecną sytuację jako najtrudniejszą od czterdziestu lat. W ostatnim pokazie siły wojskowej Chiny przeleciały myśliwcami w kierunku Tajwanu, aż około sto pięćdziesiąt razy w ciągu zaledwie kilku dni.

Przewaga stosunków gospodarczych

Z racji silnej pozycji gospodarczej ChRL oraz jej rozległych wpływów ekonomicznych mających udziały nawet w państwach niepopierających wartości reprezentowanych przez Komunistyczną Partię Chin, zdecydowana większość krajów nie decyduje się na narażanie własnych interesów państwowych w imię poparcia dla rządu tajwańskiego. Tajwan jest również kością niezgody pomiędzy USA a ChRL ze względu na swoją istotną strategicznie lokalizację, która pozwala na zdobycie przewagi w regionie Indo-Pacyfiku.

Pomimo niewielkiej oficjalnej rozpoznawalności Chińskiej Republiki na arenie międzynarodowej, jej nieformalne więzi z innymi krajami rozwijają się na wielu obszarach. W  Tajpej działa aż siedemnaście przedstawicielstw Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, a oficjalnym ośrodkiem reprezentacji UE jest Europejskie Biuro Gospodarczo-Handlowe na Tajwanie (ang. European Economic and Trade Office, EETO).

Autor jest ekspertem Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektorem Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content