Kolejne spotkanie V4 z Koreą Południową

Autor: Dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Źródło: wpolityce.pl

Polska, Czechy, Węgry i Słowacja zacieśniają relacje w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Po ostatnich deklaracjach, że członkowie V4 mogą stanowić nową siłę w kształtującej się polityce Unii Europejskiej, teraz nastąpiło zbliżenie z Azją. Nie Chiny i Japonia, a właśnie Korea Południowa ma być kluczowym partnerem dla rozwoju nowych technologii i współpracy w Europie Centralnej.

Kolejne spotkanie na szczycie

W czwartek (04.11) w Budapeszcie odbył się drugi szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Korei Południowej. Uczestniczyli w nim premierzy państw V4 oraz prezydent Korei Południowej. Rozmowy skupione były na czterech obszarach tematycznych: handlu i inwestycjach, współpracy naukowej i kulturalnej, infrastrukturze i energetyce, wyzwaniach globalnych (w tym zmianach klimatycznych). Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji państw Grupy Wyszehradzkiej i Korei Południowej. Za cel uznano wzmocnienie dialogu i współpracy w kwestiach globalnych, w tym zielonej transformacji, współpracy w zakresie rozwoju, transformacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa zdrowotnego, walki z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, migracji i kwestii związanych z uchodźcami oraz wspierania wolnego handlu. Za istotne uznano dalszy rozwój infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez możliwości współpracy w zakresie transportu i infrastruktury, również w obszarach takich jak energetyka jądrowa, infrastruktura lotnicza, drogowa i kolejowa oraz systemy inteligentnego transportu. Zgodzono się również, że należy zgłębić możliwości kontynuowania współpracy w zakresie obrony i przemysłu obronnego.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej potwierdziły swoje wsparcie dla południowokoreańskich wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z Koreą Północną. Podkreślono wagę wdrożenia i respektowania istniejących wcześniej międzykoreańskich zobowiązań (Deklaracja z Panmunjomu z 2018 roku, Wspólna Deklaracja z Pjongjangu), a także zobowiązań przyjętych przez Stany Zjednoczone i Koreę Północną USA i KRLD (w tym Wspólne Oświadczenie Singapurskie). Poza szczytem V4-Korea, doszło także do bilateralnych spotkań premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. Jeśli chodzi o spotkanie Moon Jae-ina z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, poruszono kwestię współpracy i inwestycji na terenie Polski, w tym dotyczących przemysłu obronnego. Rozmowy dotyczyły także roli Polski w utrzymaniu pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim. Strona południowokoreańska zapowiedziała, że ich minister handlu, przemysłu i energii odwiedzi Polskę w celu kontynuowania rozmów dotyczących budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Kraje Bałtyckie a Korea Południowa i V4

Warto także podkreślić otwarcie się państw bałtyckich na Azję. Nie bez znaczenia jest rola Litwy, która wycofała się z 17+1, a teraz zawiązuje kolejne współprace. Władze Litwy poinformowały o otwarciu placówek w Singapurze i Korei Południowej, a do końca roku w Wilnie otworzy swoją ambasadę Tajwan. Taki ruch z pewnością jest na rękę Amerykanom, i o ile w ślad mogą pójść Łotwa i Estonia, to raczej państwa Grupy V4 nie zdecydują się na tak drastyczne i całkowite odrzucenie Chin. O ile można balansować na krawędzi i utrzymywać relacje bilateralne z Seulem i Pekinem jednocześnie, to kompletne zrezygnowanie ze wsparcia Chin nie wchodzi w grę. Koreańczycy też wiedzą, że nie zastąpią Chin w Europie.

Inną kwestią jest współpraca państw V4 z Seulem. Niemal 30% południowokoreańskiego eksportu do Unii Europejskiej trafiła do V4. Ponad 600 południowokoreańskich firm prowadzi inwestycje na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W 2020 roku wśród państw UE Polska była drugim co do wielkości partnerem handlowym Korei Południowej (po Niemczech). Koreańczycy mocno naciskają na budowanie swojej pozycji. Warto nadmienić także ich propozycje co budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Współpraca z kolejnym państwem z Azji na pewno nie dziwi. Ze względu na postęp technologiczny i posiadany przez Koreę Południową know how, należy się spodziewać kolejnych szczytów i podpisywanych porozumień. Ważne jest jednak, jak zachowają się Chiny. Ich współpraca z UE jest kluczowa, a w związku z tym, czy mogą sobie pozwolić na oddanie grupy czterech państw z Europy Centralnej w ręce Korei? Niemniej, obroty handlowe między V4 a Koreą Południową wzrosły nawet w ostatnim roku, który był bardzo trudnym dla światowej gospodarki, osiągając po raz pierwszy 20 miliardów dolarów.

Autorzy:

Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Natalia Matiaszczyk – współpracowniczka Instytutu Nowej Europy. Studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Jej zainteresowania badawcze to Europa Środkowa oraz Azja Wschodnia, w szczególności Półwysep Koreański, a także polityka historyczna, bezpieczeństwo międzynarodowe oraz dyplomacja.

Skip to content