Lachert: Chiny chcą ukarać Litwę

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Jedna z chińskich anglojęzycznych gazet opublikowała artykuł wzywający do ukarania Litwy za otwarcie przedstawicielstwa dyplomatycznego Tajwanu w tym państwie. W ramach retorsji Pekin odwołał swojego ambasadora w Wilnie i tego samo zażądał od władz litewskich.

Pekin traktuje Tajwan jako swoją zbuntowaną prowincję a wszelkie próby nawiązania relacji dyplomatycznych z Tajpej jako ingerencję w integralność terytorialną Chin.

We wspomnianym artykule wezwano również Rosję do wspólnych działań przeciwko Litwie, która została nazwana najbardziej antyrosyjskim państwem w Europie. Jednocześnie Wilno swoją decyzją o nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Tajwanem „przeniosło ostrze swojej prowokacji dyplomatycznej na Chiny”. Działania litewskiej dyplomacji zostały również określone jako zaspokajanie oczekiwań Stanów Zjednoczonych.

Tajwan, czyli „czerwona linia”

Ponadto w artykule tym przedstawiono sojusz chińsko-rosyjski jako skuteczne oręże przeciwstawienia się dominacji Stanów Zjednoczonych. Zaapelowano również o współpracę z Białorusią, która obecnie prowadzi wojnę hybrydową z Litwą.  

Według strony chińskiej kwestia Tajwanu jest „czerwoną linią” w stosunkach międzynarodowych i każde państwo, które ją przekracza powinno liczyć się ze zdecydowaną postawą Pekinu. Na zarzuty strony chińskiej odpowiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda twierdząc, że Litwa jako suwerenne państwo sama decyduje z kim nawiązuje relacje dyplomatyczne. Jednocześnie polityk podkreślił, że jego kraj chce rozwijać stosunki z Chinami, ale nie powinien to być „ruch jednokierunkowy”. Chińskie retorsje wobec Litwy zostały potępione przez rzeczniczkę Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Nabila Massrali oraz amerykańskiego Sekretarza Stanu Neda Price’a.

Spór, w którym Rosja ma swoją rolę do odegrania

Działania Chińskiej Republiki Ludowej w globalnej dyplomacji zaczęły się zmieniać w ciągu ostatniej dekady. Do tej pory działania Pekinu nastawione były głównie na wywoływanie presji ekonomicznej wobec Zachodu. Obecna konfrontacyjna postawa Pekinu wobec Litwy jest elementem rywalizacji strategicznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Rosja w tym konflikcie ma istotne znaczenie geopolityczne, ponieważ w sojuszu z Pekinem może stanowić wyzwanie dla interesów geopolitycznych i ekonomicznych Chin. Biorąc pod uwagę obecnie napiętą sytuację w regionie państw bałtyckich związaną z presją migracyjną Białorusi oraz wspólnymi manewrami wojskowymi Moskwy i Mińska presja dyplomatyczna Pekinu wobec Wilna byłaby kolejnym elementem destabilizującym sytuację w regionie Europy Wschodniej.

Skip to content