Litwa: niemiecki Lidl wpuszcza tylko zaszczepionych

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Coraz bardziej drastyczne obostrzenia covidowe na Litwie. Coraz więcej aktywności wymaga posiadania paszportu covidowego.

Litewski rząd w związku z wrastającą liczbą zakażeń wprowadza surowe obostrzenia sanitarne. Zeszłej doby zachorowało ponad 3 tyś. pacjentów, a zmarło 28. Wcześniej zaczął obowiązywać wymóg wpuszczania do sklepów wielkopowierzchniowych jednego klienta na 30 metrów kwadratowych.

Niemiecka sieć Lidl, która posiada 59 sklepów w 23 miastach, zapowiedziała, że od piątku 22 października, zakupy w jej marketach mogą robić wyłącznie klienci posiadający ważną przepustkę sanitarną. Certyfikaty będą sprawdzać pracownicy ochrony. Niezaszczepieni nie będą obsługiwani.

Obostrzenia sanitarne

Już we wrześniu paszportem sanitarnym trzeba było się wykazać przed wejściem do barów, restauracji, wyższych uczelni, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz niektórych sklepów. Na Litwie przepustka covidowa nazywa się „paszportem możliwości”.

W październiku zaostrzono także warunki wjazdu dla osób niezaszczepionych, w tym z Polski. Przed przekroczeniem granicy należało zrobić test i poddać się obowiązkowej dziesięciodniowej izolacji.

Segregacja sanitarna w tym kraju spotyka się z niezadowoleniem większej części społeczeństwa i protestami. Według oficjalnych statystyk frekwencja w handlu spadła o 16,5 proc., jednak przedsiębiorcy uważają, że podawane liczby realnie są dużo, dużo wyższe.

Skip to content