Nowy rząd w Mołdawii chce rozliczyć prokuraturę

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Nowy minister sprawiedliwości Mołdawii Sergiu Litvinenco ostrzegł tamtejszych prokuratorów, że skończyły się czasy bezkarnych oligarchów i sprawców przestępstw.

Jednocześnie przypomniał sprawę wyprowadzenia z Mołdawii miliarda dolarów, która nie spotkała się z zainteresowaniem organów ścigania. Nowy minister zwrócił uwagę również na zjawisko korupcji w wymiarze sprawiedliwości, w którym procesy były umarzane wobec czołowych oligarchów.

Odwołanie prokuratora generalnego

W celu zainicjowania zmian w prokuraturze, polityk rozpoczął proces odwołania prokuratura generalnego Mołdawii Alexandra Stoianoglo. Podczas jego dwuletniej kadencji zostało umorzonych wiele śledztw korupcyjnych, które dotyczyły czołowych mołdawskich oligarchów. Litvinenco przywołuje chociażby sprawę Veacesława Platona, któremu prokuratura umorzyła sprawę korupcyjną zaraz po wygranych wyborach przez Partię Akcji i Solidarności i umożliwiła ucieczkę do Londynu.

Z kolei rzeczniczka prokuratury generalnej Maria Vieru stwierdziła, że zrozumienie praworządności przez nowy rząd jest niewielkie. Dodała, że prokuratura nie widzi sensu odpowiedzi na ataki skierowane wobec niej przez nowe władze. Prezydent Maia Sandu natomiast stwierdziła, że prokuratura nie osiągnęła żadnych postępów w ściąganiu do kraju zbiegłych oligarchów. Jednocześnie to ta instytucja, jej zdaniem, bojkotuje apele władzy wykonawczej do współpracy. Prokuratura ma urlop, dosłownie i w przenośni – oświadczyła prezydent Mołdawii po tym, jak prokurator generalny Stoianoglo nie pojawił się w Najwyższej Radzie Bezpieczeństwa, mimo że został tam wezwany.

Podsumowanie

Nowy rząd w Mołdawii wygrał kampanię wyborczą obiecując obywatelom zwycięską walkę z systemem oligarchicznym w kraju. Od powodzenia tej misji będzie zależało powodzenie głównego celu tego obozu: zbliżenia Mołdawii z Unią Europejską.

Zachód pomimo dużego zaufania wobec nowych władz będzie je zdecydowanie rozliczać z wprowadzanych reform w systemie sprawiedliwości. Pomoc oferowana Mołdawii przez Unię Europejską oraz międzynarodowe instytucje finansowe będzie opierać się nadal o mechanizm warunkowości.

Pierwsze posunięcia rządu nakierowane na reformę prokuratury są działaniami potrzebnymi do dalszego wprowadzania reform. Zjawiska korupcyjne występują w Mołdawii na wielu poziomach i jedynie prokuratura pozostająca poza wpływami oligarchów może przyczynić się do zwalczenia systemowej korupcji w państwie.

Skip to content