Parada wojskowa Talibów ze sprzętem amerykańskim

Autor: Dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Źródło:https://www.indiatoday.in/world/story/taliban-parade-shows-off-plundered-us-hardware-1848631-2021-09-03

Pokaz posiadanego arsenału wojskowego oraz oficjalna transformacja z grupy wojskowej w armię. Parada Talibów była przede wszystkim okazją manifestacji, jak duże zasoby broni posiada obecnie wojsko i ile udało się przejąć od Amerykanów. Cały przemarsz wspierały z powietrza śmigłowce z Federacji Rosyjskiej. Ta parada dodaje jeszcze więcej goryczy do już słynnego „wycofania się” wojsk USA.

Siły talibów zorganizowały w niedzielę 14 listopada paradę wojskową, używając przechwyconych amerykańskich pojazdów opancerzonych, rosyjskich helikopterów i sprzętu armii afgańskiej, która otrzymywała go przez lata od wojsk koalicji. Można było zauważyć dziesiątki amerykańskich opancerzonych M1117, a nad ich głowami trasę patrolowały helikoptery MI-17 i Black Hawki. Wielu żołnierzy nosiło karabiny szturmowe M4 produkcji amerykańskiej.

Trzeba pamiętać, że Amerykanie próbowali częściowo niszczyć swoją infrastrukturę. Gdy wojska amerykańskie się wycofywały zniszczyły ponad 70 samolotów, dziesiątki pojazdów opancerzonych oraz rakietowe pociski przeciwlotnicze.

https://twitter.com/AFP/status/1458046713265070081?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1458046713265070081%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.foxnews.com%2Fpolitics%2Ftaliban-holds-military-parade-american-armored-vehicles-helicopters-abandoned

Pokaz wojskowy pokazał trwającą transformację Talibów z sił powstańczych w regularną armię. Talibowie zainaugurowali swoją nową „Armię Emiratu Islamskiego”. Jak podkreślił rzecznik ministerstwa obrony Enayatullah Khwarazmi, parada zakończyła się graduacją nowych rekrutów, gdyż Talibowie wyszkoli 250 nowych wojskowych. 

Podczas parady nie brakowało takich haseł jak: „nasz wspólny wróg, który obiecał zapewnić ekonomiczny dobrobyt naszej ziemi, tego nie zrobił i uciekł”, „twierdzili, że wprowadzili cywilizowany świat. Idź i spójrz na lotnisko, gdzie wszystkie są ich wszystkie samoloty” oraz „Ameryka nie tylko zaatakowała naszych młodych żołnierzy. Ameryka skorumpowała nasze media. Odebrała naszą kulturę”.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy spodziewać się kolejnej silnej armii na Bliskim Wschodzie. Teraz kluczową kwestią pozostaje, jak duże będzie jej zaangażowanie w sprawy międzynarodowe i czy zdecyduje się na sojusze, które będą szkodzić interesom USA.

Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content