Petr Fiala prawdopodobnym premierem Czech

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Wiele wskazuje na to, że nowym prezesem rady ministrów u naszych południowych sąsiadów zostanie lider Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) – Petr Fiala.

ODS to ugrupowanie bardzo dobrze znane polskiemu rządowi, ponieważ w europarlamencie należy do tej samej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Po upadku komunizmu tworzyła rząd, na którego czele stanął Václav Klaus. W odróżnieniu od Prawa i Sprawiedliwości, partia prezentuje wolnorynkowe poglądy na gospodarkę.

W kuluarach mówi się, że Fiala ma największe szanse na objęcie teki szefa rządu spośród liderów koalicji SPOLU, która wygrała wybory i będzie tworzyć rząd wraz z Partią Piratów, Niezależnymi i Burmistrzami. Będzie to ciekawy melanż, bowiem Fiala wielokrotnie krytykował poglądy reprezentowane przez Partię Piratów.

Petr Fiala urodził się w 1964 r. w Brnie. Jest filologiem, filozofem i politologiem. Przez wiele lat był rektorem Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Potem zajął się polityką, zostając kolejno ministrem edukacji, a następnie przewodniczącym ODS. Funkcję tę sprawuje długo, bowiem już od 2014 r.h

Poglądy nowego premiera

Potencjalny premier ma poglądy mocno konserwatywne. Lewicowa i liberalna prasa z przerażeniem pisze, że cytował zarówno polityków PiS: prof. Ryszarda Legutkę czy Jarosława Kaczyńskiego, ale także premiera Węgier Viktora Orbana. Fiala, jak i całe ODS, wielokrotnie wyrażali poparcie dla ugrupowań rządzących w obu krajach.

Lider ODS od lat krytykuje funkcjonowanie gospodarki UE. Jest przeciwnikiem ideologii poprawności politycznej, gender, feminizmu. Sprzeciwia się ekoterroryzmowi i mieszkaniu się zachodnich organizacji lobbingowych, takich jak Greenpeace czy Amnesty International w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich Unii.

Wyłonienie nowego gabinetu spodziewane jest najwcześniej w połowie listopada. Prezydent Zeman wciąż pozostaje w szpitalu, a według ostatnich informacji, jego stan wyklucza sprawowanie urzędu. Wszystko wskazuje więc na to, że Polska utrzyma bardzo dobre relacje z nową centroprawicową koalicją. To dobre prognozy dla kwestii Turową, Trójmorza i V4.

Skip to content