Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polska dostarczy gaz Mołdawii

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nasz kraj pomoże rządowi w Kiszyniowie szantażowanemu przez Gazprom. PGNiG wygrał przetarg w konsorcjum, które dostarczy błękitne paliwo do tego kraju.

Mołdawia, nie będąc w Unii Europejskiej, korzysta z szans jakie daje regionowi Trójmorze. Dzięki pionowej współpracy w zakresie źródeł energii, możliwe było zorganizowanie alternatywnych dostaw gazu do Mołdawii. Rosjanie drastycznie podwyższyli ceny grożąc, że odetną kraj od dostaw przed zimą.

Od tygodni trwało szukanie rozwiązania tego poważnego problemu. Polskę odwiedził wicepremier i minister infrastruktury Adres Spinu. Wszystko po to, aby nie godzić się na czterokrotną podwyżkę cen narzucaną przez Gazprom. Państwowy koncern energetyczny Energocom, planował kupić gaz za pośrednictwem Ukrainy i Rumunii.

Polska solidarna z Mołdawią

W sukurs Mołdawii przyszła strona polska. Jeden z kontraktów gazowych wygrało konsorcjum w składzie: PGNiG Supply&Trading wraz z amerykańsko-ukraińską grupą ERU. To historycznie pierwsza dostawa nierosyjskiego gazu do tej niewielkiej republiki. Dostawy rozpoczną się już dziś. Rurociągami popłynie milion metrów sześciennych paliwa.

– Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji – powiedział Paweł Majewski, Prezes PGNiG SA cytowany w komunikacie.

– Wierzymy, że obecne trudności zachęcą Mołdawię do dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz oraz dalszej integracji z Unią Europejską, również poprzez wdrożenie wspólnotowych przepisów dotyczących rynku gazu – dodał Yaroslav Mudryy, partner zarządzający w Grupie ERU.

W Mołdawii trwa stan wyjątkowy. Wiele energochłonnych zakładów ograniczyło produkcję. Systemy przesyłowe notują niskie ciśnienie na poziomie krytycznym. Brakuje ok. 1/3 surowca, który zwykle jest w obiegu. Długi Mołdawii wobec Gazpromu wynoszą 433 mln dolarów, według strony rosyjskiej.

Skip to content