Prezydencki panel Szczytu Trójmorza w Sofii. Podsumowanie

Podziel się tym wpisem:

Inauguracyjna sesja Szczytu Trójmorza w Sofii z udziałem przywódców państw regionu była szansą do zaprezentowania kluczowych tematów, które mogą być realizowane w ramach tej inicjatywy.

W trakcie tej sesji obecni byli również partnerzy: delegacja z Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Pierwszy dzień rozmów na Szczycie Trójmorza poświęcony jest kwestiom biznesowym.

Z perspektywy polskiej kluczowym elementem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza jest sprawna realizacja projektu infrastrukturalnego Via Carpatia. Według polskiego prezydenta Andrzeja Dudy punktem odniesienia dla Europy Środkowo-Wschodniej w kwestiach infrastrukturalnych powinny być Niemcy, które zostały zaproszone jako partner do rozmów podczas Szczytu Trójmorza w Sofii. Jednakże ten wymiar infrastrukturalny nie powinien przysłonić innych aspektów współpracy podkreślał prezydent Bułgarii Rumen Radev, który odpowiadając na pytanie publiczności stwierdził, że rozwój nauki powinien być kolejnym elementem realizowanym w ramach funduszu Trójmorza po zrealizowaniu ambitnego projektu budowy szybkiej infrastruktury drogowej i kolejowej w Europie Południowo-Wschodniej.

Oddzielny fundusz dla projektów poza Trójmorzem?

Z perspektywy estońskiej ważnym elementem prezentowanym przez prezydent Kersti Kaljulaid jest plan budowy wspólnego systemu cyberbezpieczeństwa. Kolejnym elementem była kwestia czystej energii, która powinna być wpierana przez wszystkie państwa regionu.

Ważnym elementem poruszanym w prezydenckim panelu było stanowisko państw Trojmorza wobec współpracy z państwami Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwem Wschodnim. Prezydent Estonii podkreśliła znaczenie współpracy pomiędzy Inicjatywą Trójmorza a tymi dwoma regionami, które są finansowane z funduszu tej inicjatywy. Jednakże w celu usprawnienia współpracy z takimi państwami jak Mołdawia, Ukraina czy Macedonia Północna powinien powstać oddzielny fundusz, który finansowałby różne projekty w sąsiedztwie Trójmorza.

Fundamentalne projekty, wsparcie partnerów

Inicjatywa Trójmorza jako ambitny projekt gospodarczy posiada również swoje znaczenie geopolityczne. Wsparcie dla projektu ze strony Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych oznacza, że jest on traktowany poważnie przez partnerów z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.

Wizja działania tej inicjatywy nie jest w pełni wykrystalizowana, jednakże istnieją fundamentalne projekty jak rozwój energetyczny czy infrastrukturalny Europy Środkowo-Wschodniej, które łączą wszystkich członków Trójmorza.

Fot. Marek Borawski/KPRP

Skip to content