Spotkanie USA – Łotwa w sprawie Trójmorza

Autor: Dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Dyplomaci z USA i Łotwy rozmawiali o bezpieczeństwie europejskim i szansach na wykorzystanie inicjatywy Trójmorza w ramach budowania polityk stabilności w Europie. Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman i łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics spotkali się 26 października w Waszyngtonie, aby omówić znaczenie NATO dla bezpieczeństwa europejskiego oraz wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza.

Przedstawiciele obu państw podkreślili znaczenie NATO dla bezpieczeństwa USA i Europy. Szczegółowo omówili również wsparcie USA dla Inicjatywy Trójmorza i szczytu Inicjatywy Trójmorza, które odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Rydze. Ponadto zastępca sekretarza Stanu USA podziękował Łotwie za organizację zbliżającego się spotkania ministerialnego NATO.h

Znaczenie Trójmorza w Europie dla Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są świadome, że inicjatywa Trójmorza będzie stanowić dla nich główne narzędzie utrzymania wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto w kontekście propozycji E. Macrona, dotyczącej tworzenia armii Unii Europejskiej, a także zacieśnienia relacji Niemcy – Rosja, Amerykanie muszą szukać sposobów na posiadanie partnerów na Starym Kontynencie.

Deklarowanym celem inicjatywy Trójmorza jest zacieśnienie współpracy, przede wszystkim w zakresie rozwoju infrastruktury w sektorach energetycznym, transportowym i cyfrowym. Wydaje się jednak, że projekt ma coraz bardziej charakter ogólny, gdzie poruszane są wszystkie wątki dotyczące państw stowarzyszonych. Nie można jeszcze stwierdzić, że jest to przeciwwaga dla UE, ale format na pewno będzie stanowić o budowaniu współpracy na szczeblu międzynarodowej w nadchodzących latach.

Po zmianie prezydenta USA, a także odejściu A. Merkel oraz niepewnej pozycji E. Macrona przed zbliżającymi się wyborami, zaczyna w Europie powstawać swego rodzaju nowa przeciwwaga. Nie będzie już tylko kilku dominujących sił tj. Amerykańskiej, francusko-niemieckiej, czy niemiecko-rosyjskiej. Do głosu dochodzą mniejsze państwa, które będą uzyskiwać coraz większe poparcie. W związku z tym Stany Zjednoczone Ameryki, będące przy Trójmorzu od początku, chcą podkreślić znaczenie tej inicjatywy nie tylko dla regionu, ale i całej Europy.

Autor jest ekspertem Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektorem Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content