Turcja wspiera inicjatywę Trójmorza

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Dzięki dobrym relacjom z Polską, Turcja patrzy przychylnym okiem na Trójmorze i wspiera projekt, szczególnie w obszarze strategicznego bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego.

Niedawne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Turcji Zbigniew Raua oraz Mevluta Cavusoglu pieczętuje dobre relacje między obydwoma państwami. Wzajemna wymiana handlowa wynosi już 6 mld euro i wkrótce wzrośnie nawet o 1/3. Turcja jest dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie.

Turcja wobec Trójmorza

Turcja wspiera też inwestycje w zakresie korytarza drogowego na osi północ-południe. Rozwój szlaków komunikacyjnych jest szczególnie ważny dla rozwoju Trójmorza i otwiera nowe perspektywy pomiędzy krajami regionu.

Oba kraje pracują także w kwestii bezpieczeństwa w obszarze Morza Czarnego. W tym obszarze działa trilog polsko-turecko-rumuński. Turcja wspiera integralność terytorialną Ukrainy i przeciwstawia się ekspansji rosyjskiej.

Ostatnie uzgodnienia dotyczą współpracy wywiadów Polski i Turcji. Ankara zadeklarowała pomoc w monitorowaniu szlaków migracyjnych z Bliskiego Wschodu. Turcja mogłaby przerwać jedną z nitek białoruskiej operacji „Śluza”, bowiem niektórzy migranci udający się z Bliskiego Wschodu na Białoruś, przesiadają się w Stambule.

„Podniosłem kwestię problemów związanych z nielegalną, niekontrolowaną emigracją do naszych państw właśnie z Białorusi, poprosiłem także mojego tureckiego kolegę o zwrócenie większej uwagi na trwający od kilku miesięcy proceder, który związany jest z próbami przekraczania naszej wschodniej granicy przez migrantów przylatujących do Mińska różnymi drogami, także korzystającymi najczęściej z przesiadek w Stambule. Pan minister, nawiązując do tych praktyk podróżowania z inspiracji białoruskiej przedstawicieli i obywateli różnych państw arabskich przez Stambuł do Mińska, zaoferował wszechstronną pomoc, która najkrócej rzecz ujmując będzie się sprowadzać do współpracy naszych wywiadów, dzielenia się informacjami, wspólnego rozpoznawania miejsc zagrożeń i kanałów przerzutów” – powiedział minister Rau po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem.

Wspólna historia

Polska ma blisko 600-letnie przyjazne relacje dyplomatyczne z Turcją. Turcy niezmiennie wspierali na przestrzeni historii niepodległość i integralność terytorialną naszego kraju. Partnerstwo z Polską określane jest przez Ankarę jako strategiczne.

Skip to content