Kartka z kalendarza. 8 VIII 870 – Traktat w Meerssen
Państwo Karolingów było jednym z głównych rozgrywających w Europie w IX stuleciu. Na przeciwległym od Bizancjum krańcu Europy Karolingom udało się stworzyć znakomicie funkcjonujące i szybko rozwijające się państwo. Dynastia z powodzeniem interweniowała w sprawy Europy Środkowej, gdzie po upadku dominacji Awarów szybko rozwijało się osadnictwo Słowian. Karolingowie mieli jednak kłopoty z przekazywaniem władzy. Jak wiele innych państw sukcesyjnych Cesarstwa na zachodzie państwo frankijskie było wrażliwe na kwestie przekazania władzy. Plemienna, germańska struktura rodów nie szła w parze z sukcesją w zorganizowanym państwie. Pierwszą, powszechnie znaną przymiarką do podziału państwa frankijskiego był traktat z Verdun, który jest czasem uznawany za zalążek podziału Europy na poszczególne państwa. Mniej znany jest traktat w Meerssen, który 8 VIII 870 roku doprowadził do podziału dziedzictwa Ludwika I Pobożnego. W rocznicę tego wydarzenia przypominamy jego znaczenie.
Synowie Ludwika I
Ludwik I Pobożny panował w latach 814 – 840. Władzę cesarską przejął po śmierć swojego ojca w 814 roku. Szybko musiał zmierzyć się z ciągiem rebelii, które wstrząsnęły państwem. Po śmierci Ludwika 20 VI 840 roku szybko okazało się, że podział państwa jest koniecznością, co zaowocowało traktatem z Verdun. Utworzony w Verdun porządek rzeczy trwał ponad trzydzieści lat. Istniały po nim trzy państwa frankijskie. Poza zachodnim i wschodnim, także środkowy pas należący do Lotara II.
Kartka z kalendarza. 7 VIII 1944 – Niemcy wywalczyli oś komunikacyjną w Warszawie
Traktat z Meerssen
Traktat w Meerssen miał zastąpić ten z Verdun. Jego sygnatariuszami byli Karol II Łysy i Ludwik Niemiecki. Ziemie dawnego „lotarowego” dziedzictwa zostały podzielone miedzy państwa Francia Occidentalis i Francia Orientalis. Uznaje się ten fakt za definitywny podział zachodu na przyszłe Niemcy i Francję.