Wiceprezes Banku Narodowego Gruzji Nikoloz Gagua: chcemy współpracować z giełdami Trójmorza

Autor: Portal Trójmorze
Podziel się tym wpisem:

Gruzińska gospodarka nie jest zdominowana przez żaden konkretny sektor, stąd możliwości inwestycyjne są zdywersyfikowane – mówi Portalowi Trójmorze Wiceprezes Banku Narodowego Gruzji Nikoloz Gagua, który brał udział II Konferencji Giełd Trójmorza.

Jakub Lachert, redaktor naczelny Portalu Trójmorze: Jak Gruzja może współpracować z państwami Trójmorza w rozwoju swojego rynku kapitałowego? Jak funkcjonuje obecnie rynek kapitałowy w Gruzji?

Nikoloz Gagua, Wiceprezes Banku Narodowego Gruzji: Na początku chciałbym pogratulować GPW 30 rocznicy powstania. To jest niesamowite osiągniecie jak w Polsce rozwinął się rynek kapitałowy w Polsce od wyjścia z systemu gospodarki centralnie planowanej.

W Gruzji dotychczasowy rozwój rynku kapitałowego jest nadal na dość niskim etapie rozwoju. Nasz rynek kapitałowy jest zdominowany przez sektor bankowy, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Nasze banki są notowane na londyńskiej giełdzie. W okresie przed pandemią Covid-19 nasz rynek rozwijał się szybko w tempie 5% w stosunku do PKB. W roku 2020 nastąpiło pewne załamanie na rynkach kapitałowych związane z pandemią, jednakże w tym roku nasza gospodarka się szybko odradza.

Wracając do pytania dotyczącego współpracy naszych rynków kapitałowych, widzimy duży postęp jaki nastąpił w Polsce w tej dziedzinie i chcielibyśmy współpracować z giełdami Trójmorza, jednakże nie wiem jeszcze w jakiej dokładnie formie miałoby się to odbywać. Jednocześnie widzimy zainteresowanie naszych polskich kolegów współpracą z Gruzją i my również pragniemy podjąć wspólne działania z naszymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej.

J.L.: Gruzja stanowi nadal słabo rozpoznany rynek inwestycyjny dla polskich przedsiębiorców. Jakie są możliwości do inwestowania w Gruzji dla polskiego biznesu?

N.G.: Gruzińska gospodarka nie jest zdominowana przez żaden konkretny sektor, stąd możliwości inwestycyjne są zdywersyfikowane. Kolejnym atutem gruzińskiej gospodarki jest szybkie tempo wzrostu.

Gruzja jest państwem które, dąży do stabilności makroekonomicznej, państwem, które umacniało w ostatnich miesiącach po pandemii Covid-19 swój rating kredytowy. Te wszystkie kryteria powinny zachęcać polski biznes do inwestycji w Gruzji.

Skip to content