Kartka z kalendarza. 10 IX 1526 – Inkorporacja Mazowsza przez Polskę

Autor: Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Przyłączenie Mazowsza do Korony, po tym jak 10 września 1526 Sejm mazowiecki złożył przysięgę wierności królowi polskiemu, było ważnym etapem w rozwoju terytorialnym państwa polskiego. Jednocześnie był to przedostatni przystanek w podróży Mazowsza do Polski odłączonego jeszcze w czasach rozbicia dzielnicowego. W dzisiejszej Kartce z kalendarza przypominamy historię powrotu Mazowsza do Korony.

W XV wieku

Kolejne ziemie mazowieckie wracały do kraju w miarę jak umierali kolejni książęta mazowieccy. W 1462 roku zmarli książęta Władysław II Płocki i Siemowit VI panujący w latach 1455-1462. Chłopcy panowali pierwotnie przy wsparciu rady regencyjnej, a późnej krótko samodzielnie. Ich rządy zostały przerwane przez chorobę, choć dziś trudno jednoznacznie stwierdzić co było faktyczną przyczyną ich zgonu. Nauka odrzuca podejrzenia dotyczące rzekomego otrucia książąt. Po ich śmierci do Korony powróciły Ziemie Rawska i Gostynińska. W 1476 roku do Korony dołączono Ziemię Sochaczewską. W lutym 1495 zmarł w Płocku, piastowski kandydat do korony z 1492 roku, książę Janusz II (1475 – 1495) co spowodowało, że płocka cześć Mazowsza powróciła do Płocka.  

Kartka z kalendarza. 4 IX 1939 – Bitwa pod Rajskiem

W XVI wieku

Na początku nowego stulecia znaczna część Mazowsza znajdowała się już w posiadaniu Korony. Niezależna od Korony pozostawała jeszcze warszawsko-czerska część tego regionu. Ta część Mazowsza powróciła do Polski wraz z przysięgą wierność wobec króla polskiego z 10 września 1526. Była to decyzji oznaczające faktyczne przyłączenie Mazowsza do Korony, choć takie wydarzenie musiał jeszcze potwierdzić Sejm koronny, co nastąpiło dopiero w grudniu 1529 roku podczas sejmu w Piotrkowie. Sejm zdecydował o utworzeniu z ziem dawnego piastowskiego Mazowsza trzech województw: rawskiego, płockiego i mazowieckiego. 

Kartka z kalendarza. 6 IX 1920 – Bitwa pod Hrubieszowem

Skip to content